Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatı burun şekli düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatta buruna estetik olarak şekil verilirken aynı zamanda varsa nefes alma problemleri düzeltilir.

Rinoplasti ameliyatı en incelikli operasyonlardan biridir.  Burun yüzün ortasında olması nedeniyle tüm ifadeyi etkilemesi yanında nefes alıp verme gibi çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu nedenle burun estetiği yapan cerrahların hem çok ciddi bir anatomi bilgisi hem de bu operasyon ile ilgili deneyiminin olması çok önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti ameliyat süresi, hastada yapılacak olan işlemlere göre farklılık göstermektedir. Ortalama süre 2,5- 3 saattir. Bununla beraber çok minimal girişimler için süre 1,5-2 saatte kadar kısalmakta veya ciddi anlamda deformitesi olan revizyon ameliyatlarında bu süre 5-6 saate kadar uzayabilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Hissedermiyim?

Ameliyat sonrası ağrı kişiye göre çok değişmekle beraber hastaların büyük kısmı ağrı hissetmez

Burun Estetiği Ameliyatında Tampon Kullanılır mı?

Tampon kullanımı operasyonu yapan kişiye göre değişmektedir. Eskiden uzun bez tamponlar kullanılırken günümüzde bunların yerini silikon tamponlar almıştır. Bu tamponlar sayesinde hastada tampon kullanılsa bile hasta kısmen nefes alabilmektedir. Silikon tamponların çıkarılması bez tamponlara çok daha kolaydır.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Rinoplasti ameliyatlarında estetik ve fonksiyonel girişimler yapılırken, dokulara olabildiğince az hasar vermek, kanamanın çok az olmasına bu ise iyileşme sürecinin çok daha hafif geçmesini sağlayacaktır.

Hastalar ameliyattan çıktıktan sonra ilk 48 saat içinde şişlik ve varsa morluklar artacaktır. 3. Günden sonra şişlik ve morluklar giderek azalacaktır. Yaklaşık bir hafta sonra şişlik ve morlukların çoğu geçecektir.

Burun içi tampon 3. gün burun dış kısmındaki atel 5. gün alınarak burun dış kısmına ince bir bant yapıştırılır.

Rinoplasti Ameliyatından Kaç Gün Sonra Normal Yaşamıma Dönerim?

Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra hasta normal hayatına geri dönebilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Ne Zaman Belli Olur?

Rinoplasti ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi ve burunun son şeklini alması kişinin burun yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Burun derisi ince olan kişilerde ameliyat sonrası şişlikler daha az olacağından  4-6 ay içinde burun son şekli ortaya çıkarken burun derisi kalın olan kişilerde bu süre 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Sigara İçenlerde Rinoplasti Yapılabilir mi?

Sigara içenlerde burun ameliyatı sonrası burun derisinde problemler gelişebilmektedir. Bu nedenle ameliyattan 3 hafta kadar öncesinden sigaranın bırakılması gelişebilecek riskleri minimuma indirme açısından önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Rinoplasti ameliyatı olabilmek için burun gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu ise erkeklerde 17-18 yaş iken bayanlarda 16-17 yaş aralığındadır.

Yaz Aylarında Sıcak Havalarda Rinoplasti Ameliyatı Yapılır mı?

Hemen her mevsimde burun ameliyatı yapılabilir. Bununla beraber ameliyat sonrası güneşlenmek amacıyla güneşe çıkmamak gerekir. Güneş kaynaklı ultraviyole ameliyat olmuş kişide burun derisinde güneş lekelerinin oluşumuna neden olabilmektedir. Ancak tüm yazı şehirde geçiren kişiler için rinoplasti ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rinoplasti ameliyatı sonrası 1,5-2 ay süreyle gözlük kullanılmamalı, buruna darbe alınmamasına dikkat edilmelidir. Yine operasyon sonrası ağır sporlardan bir süreliğine uzak durulmalı, solaryuma girilmemeli ve güneşlenmek amacıyla güneşe çıkılmamalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı Burun Tıkanıklığını Giderir mi?

Rinoplasti ameliyatlarında burun şekli yanında burun tıkanıklığı giderilebilmektedir.

Burun tıkanıklığının başlıca üç sebebi vardır. Bunlar burunu ortadan ikiye ayıran kıkırdağın eğri olması, burun kıkırdakları arasındaki açıların dar olması ve konka adı erilen burun etlerinin geniş olmasıdır.  Rinoplasti ameliyatlarında septum kıkırdağındaki eğrilik giderilir. Geniş olan burun etleri küçültülür ve kıkırdaklar arasındaki açı genişletilir. Büylece buruna daha iyi bir şekil verilirken nefes alamama problemleri giderilmiş olur.